Tuzak Sorulara Doğru Yanıtlar - 7

İş görüşmelerinde bazı "tuzak" sorular vardır. Bunlar işi alıp almayacağınızı direkt etkiler. Bu sorular İK şirketleri ve danışmanları tarafından titizlikle hazırlanır. Verilen cevapların her birinin bir anlamı vardır. Aslında bu sorulara verilmesi gereken doğru cevaplar da bellidir.

ÜCRETLE İLGİLİ SORULAR ve HAZIRLIKLARI
1 - Ne kadar maaş almayı düşünüyorsunuz?
Böyle bir soruya cevap vermeden önce en doğrusu başvurduğunuz sektördeki şirketlerin çalışanlarına bu pozisyon için aşağı yukarı ne kadar ücret ödediklerini araştırmak olacaktır. Eğer araştırma yapmadan gittiyseniz, eski işinizden aldığınız maaşın biraz üzerinde bir fiyat istemeyi düşünebilirsiniz. Ancak bu da başvurduğunuz işin büyüklüğüyle ilgili bir durumdur. Bir başka taktik, işverene bu pozisyon için ne aralıkta bir maaş düşündüklerini sormaktır. Eğer mülakatı yapan kişi cevap vermezse sektörde sizin yapacağınız iş için ne kadar maaş verdiklerini düşündüğünüzü söyleyin. Ne olursa olsun kendinize bir değer biçmiş olduğunuzu göstermekte yarar vardır.
2 - Sizi işe almayı kabul edersek ne kadar maaş almayı beklersiniz?
Dikkatli olun; sektördeki maaşlar cevabınız için anahtar teşkil edebilir. Örneğin "Anladığım kadarıyla teklif ettiğiniz pozisyon için TL.......... - TL.......... arası değişen maaşlar söz konusu" doğru bir yaklaşım olacaktır.
İnglizce öğrenmek için tıklayınız.
AutoCAD öğrenmek için tıklayınız.
PhotoShop öğrenmek için tıklayınız.
Web tasarımını öğrenmek için tıklayınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

En Çok Okunan Yayınlar

Kelepir Satılık Arsa | Arazi | Tarla | Bahçe - SEO @chalilozdemir

Kelepir Satılık Arsa | Arazi | Tarla | Bahçe - SEO @chalilozdemir