Tuzak Sorulara Doğru Yanıtlar - 1

İş görüşmelerinde bazı "tuzak" sorular vardır. Bunlar işi alıp almayacağınızı direkt etkiler. Bu sorular İK şirketleri ve danışmanları tarafından titizlikle hazırlanır. Verilen cevapların her birinin bir anlamı vardır. Aslında bu sorulara verilmesi gereken doğru cevaplar da bellidir.

GENEL SORULAR ve HAZIRLIKLARI
1 - Şirketimiz hakkında neler biliyorsunuz?
Aradığınız bilgiyi internette veya kütüphanelerin gazete ve dergi arşivlerinde bulabilirsiniz. Ne kadar çok şey öğrenirseniz o kadar iyi. Örneğin bu bilgiler şirketin ürünleri, büyüklüğü, kar-zarar durumu, itibarı, imajı, yönetim tarzı, çalışanları, tarihi, kurum kültürü ve vizyonu gibi konularda olabilir. Şirketle ilgilendiğinizi gösterin ve mülakatı yapan kişiden de şirketini tanıtmasını isteyin.
2 - Neden bizimle çalışmak istiyorsunuz?
Bu soruyu cevaplamadan önce söz konusu boş pozisyonun görev tanımını ve hedefini iyice anlamış olduğunuzdan emin olmalısınız. Böyle bir soru sorulduğunda hemen kendi isteklerinizi sıralamaya başlamayın. Onların bu pozisyondan beklentilerinin üzerinden konuşun. Verdiğiniz cevaplar onların beklentilerini karşılamaya yönelik somut cevaplar olsun. Şirketin hedeflerine uygun yapıda olduğunuzu gösterin.
3 - Bizim için diğerlerinden farklı ne yapabilirsiniz?
Daha önce çalıştığınız yerlerde karşılaştığınız ve bu şirket için de önemli olabilecek, gelecek için örnek teşkil edebilecek problemlere nasıl çözüm bulduğunuzu anlatın.
4 - Size önerilen işin size en ilginç gelen yanı nedir?
Görüşmeye gitmeden önce üç ya da daha fazla ilgi çekici yan ve ilginizi çekmeyen önemsiz sayılabilecek bir yan bulmanı gerekiyor.
5 - Neden sizile çalışmamız gerektiğini düşünüyorsunuz?
"Hissediyorum, zannediyorum" gibi soyut kelimelerle değil, somut kelimelerle bu işe uygunluğunuzu gösteren bilgi, tecrübe, yetenek ve becerilerinizi anlatın.
6 - Bir işte aradığınız özellikler nelerdir?
Becerilerinizi kullanma ve kendi hedeflerinize uygun hedefleri gerçekleştirme fırsatı vermesi bir işte aradığınız özellikler olmalı.
7 - Önerilen pozisyondan anladığınızı tanımlar mısınız?
Net ve açıklayıcı bir tanım kullanın. Bu tanım, işin varolma sebebini ve sonucunu içersin. Örneğin insan kaynakları ya da işe alım bölümünde orta kademe yönetici olarak görev yapacaksınız. Görev şöyle tanımlayabilirsiniz: Şirketin vizyonuna uygun kişileri işe almak için araştırma ve görüşmeler yapan kişi.
8 - Firmamıza ne kadar sürede faydalı olmaya başlayacağınızı düşünüyorsunuz?
Sakın gerçekçi olmayan kısalıkta bir süre söylemeyin. İşi küçümsediğinizi düşünebilirler. En iyisi işe başladıktan bir süre sonra daha net bir bilgi verebileceğinizi belirterek, ancak bu sürenin iki ayı geçmeyeceğine inandığınızı söyleyebilirsiniz.
9 - Firmamızda ne kadar çalışmayı düşünüyorsunuz?
Firmaya katma değer getirmeye devam ettiği ve sizin de kişisel gelişiminizin sürdüğüne inandığınız sürece o şirkette çalışmayı düşünebileceğinizi söyleyebilirsiniz.
İnglizce öğrenmek için tıklayınız.
AutoCAD öğrenmek için tıklayınız.
PhotoShop öğrenmek için tıklayınız.
Web tasarımını öğrenmek için tıklayınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

En Çok Okunan Yayınlar

Kelepir Satılık Arsa | Arazi | Tarla | Bahçe - SEO @chalilozdemir

Kelepir Satılık Arsa | Arazi | Tarla | Bahçe - SEO @chalilozdemir