Network'e Girme Taktikleri

İş bulmada çevrenin etkisi tartışılmaz. Profesyonel çevre edinme olarak tanımlanan "networking" ise kişisel kariyer gelişimi için son derece önemli. Araştırmalar da bu savı destekliyor. Tanıdık ve çevre aracılığıyla iş bulanların sayısı doğrudan başvuranlara göre daha fazla. Bu nedenle artık "networking"e zaman ayırmayanların şansı daha az görülüyor. Uzmanlar, meslek örgütleri ve mezun dernekleri gibi birçok dernek ve kuruluşa üye olmak gerektiğine dikkat çekiyor.

"Hamili kart yakinimdir..." Pek çoğunuza Türk filmlerinden kalma bir replik gibi gelebilir. Ancak durum hiç de öyle değil. Bugünün iş dünyasında bile "tanıdık" hala geçerliliğini koruyan bir kavram. Öyle ki yapılan araştırmalar, iş değiştiren kişilerin yeni pozisyonlarını şirketlere doğrudan başvurarak değil, tanıdık aracılığıyla bulduklarını gösteriyor.

Profesyonel çevre edinme olarak tanımlanan "networking" kişisel kariyer gelişimine de yardımcı oluyor. Personel Yöneticileri Derneği,Kurumsal Oyunlar Olimpiyatı ya da Türkiye'nin Kişisel Başarı Portalı gibi çok sayıda dernek ve kuruluşa üye olmak beraberinde yeni fırsatları da getirebiliyor. Çevrenizle birlikte, sahip olduğunuz olanaklar da artıyor. "Networking"le kariyerinizde her yerde eli kulağı olan biri olarak çok daha rahat ilerleyebiliyorsunuz.

Profesyonel Xing İş Ağı
Profesyonel Facebook İş Ağı
Profesyonel Twitter İş Ağı
Profesyonel Linkedin İş Ağı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

En Çok Okunan Yayınlar

Kelepir Satılık Arsa | Arazi | Tarla | Bahçe - SEO @chalilozdemir

Kelepir Satılık Arsa | Arazi | Tarla | Bahçe - SEO @chalilozdemir